Wertykulacja trawnika to pionowe cięcie darni za pomocą specjalistycznego urządzenia. Głębokość penetracji gleby od 3 do 7 cm. Celem wertykulacji jest usunięcie obumarłych części roślin, mchu i nadmiaru "filcu" i próchnicy. 

Przed wykonaniem wertykulacji należy oczyścić trawnik z gałęzi, kamieni i innych rzeczy które mogą uszkodzić wertykulator oraz skosić trawnik na wysokość ok. 2,5 – 3 cm. Po zabiegu należy pamiętać o regularnym nawadnianiu podłoża.

Wywrót, wykrot, wywał lub wiatrował to drzewo wywrócone wraz z korzeniem w wyniku działania wiatru, rzadziej w wyniku okiści i deszczu.

 

Najczęściej wywrotami są drzewa z płytkim systemem korzeniowym (np.świerk). Przy silnie nasiąkniętej wodą glebie i nachyleniu bocznym może dojść do wywrotu nawet przy niewielkim wietrze. W takich warunkach przewracają się również drzewa z natury odporne na wywracanie (np. sosna).

W warunkach miejskich dochodzi często do wywrotów na skutek uszkodzenia systemu korzeniowego przy realizacji inwestycji (wykopy) lub podmycia systemu korzeniowego.

Firma ARBOR zajmuje się usuwaniem wywrotów oraz drzew uszkodzonych innymi czynnikami pogodowymi.

 

ARBOR Lubomir Wójcicki

ul. Dziewcza Góra 8

42-700 Solarnia

NIP 6451732323

numer konta: 33 1140 2004 0000 3802 7645 1026

 

telefon 517 96 20 12

(oddzwaniam w przypadku gdy nie będę w stanie odebrać, w sprawach pilnych proszę o sms)

email: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.

facebook: ARBOR - pielęgnacja i wycinka drzew

 

Wystawiam faktury VAT 

Firma ARBOR posiada ubezpieczenie OC na na kwotę 300 000 zł.

Ubezpieczenie obejmuje ewentualne zniszczenia mienia powstałe podczas realizacji prac.

PRZEPISY W ZAKRESIE WYCINKI DRZEW

Nowe przepisy z 17 czerwca 2017 wprowadzają na osoby fizyczne wymóg zgłoszenia zamiaru wycięcia drzew o obwodach pni mierzonych na wysokości 5 cm nad gruntem, przekraczających:

80 cm – dla topoli, wierzb, klonu jesionolistnego, klonu srebrzystego;

65 cm – dla kasztanowca zwyczajnego, robinii akacjowej, platanu klonolistnego;

50 cm – dla pozostałych gatunków drzew (nie dotyczy to drzew owocowych, z wyłączeniem rosnących na terenie nieruchomości wpisanej do rejestru zabytków lub na terenach zieleni)

Powyższy obowiązek nie dotyczy krzewów.

Zamiar wycinki zgłaszamy w gminie która jest zobligowana do przeprowadzenia oględzin przeznaczonych do usunięcia drzew w terminie do 21 dni. Następnie, w niektórych przypadkach, w ciągu 14 dni organ ma możliwość wydania sprzeciwu.

Przed fizycznym usunięciem drzewa zaleca się upewnienie, czy taki sprzeciw została wysłany (np. telefonicznie). Usunięcie drzewa bez zgłoszenia lub wbrew wydanemu sprzeciwowi traktowane jest jako wycinka bez zezwolenia i sankcjonowane administracyjną karą pieniężną.

Wydanie sprzeciwu upoważnia właściciela do złożenia wniosku o decyzję zezwalającą na usunięcie drzewa. W takim wypadku należy rozważyć możliwość zadeklarowania rekompensaty przyrodniczej w formie nasadzeń zastępczych.

Procedura dotyczy tylko sytuacji, gdy wycięcie drzew nie wynika z prowadzenia działalności gospodarczej i każdy z właścicieli/współwłaścicieli jest osobą fizyczn

Jeżeli w terminie 5 lat od dokonania oględzin właściciel nieruchomości wystąpi o wydanie decyzji o pozwolenie na budowę, a budowa ta będzie mieć związek z prowadzeniem działalności gospodarczej i będzie realizowana na części nieruchomości na której rosły usunięte drzewa będące przedmiotem procedury zgłoszenia, wówczas na właściciela nieruchomości nałożony zostanie obowiązek uiszczenia opłaty za usunięcie drzew.

W przypadku wszystkich innych podmiotów, a także osób fizycznych usuwających  drzewa w związku z prowadzeniem działalności gospodarczej, mamy obowiązek uzyskania zezwolenia na wycinkę (dotyczy obwodów jak w tabeli dla osób fizycznych).

Prace w obrębie korony drzewa nie mogą prowadzić do usunięcia gałęzi w wymiarze przekraczającym 30% korony, która rozwinęła się w całym okresie rozwoju drzewa. Przekroczenie tej wartości stanowi uszkodzenie drzewa i podlega karze.

Zakres prac:

 • Wycinka drzew i krzewów
 • Wycinka drzew trudnych lub trudno dostępnych z wykorzystanie metody alpinistycznej lub podnośnika koszowego
 • Wycinka w sąsiedztwie linii energetycznych, zabudowań i innej infrastruktury
 • Usuwanie martwych lub osłabionych konarów stanowiących zagrożenie
 • Cięcia pielęgnacyjne (w tym sanitarne)
 • Cięcia techniczne
 • Korekta koron
 • Usuwanie jemioły
 • Usuwanie skutków wichur, wiatrołomów, śniegołomów, wywrotów, wykrotów, złomów
 • Frezowanie pni
 • Wywóz materiału drzewnego, zrębkowanie
 • Pomoc w wypełnianiu wniosków o wycinkę, wycenach i zbyciu drewna
 • Pomoc w uzyskaniu opinii ornitologicznej
 • Strzyżenie żywopłotów
 • Cięcia drzew owocowych
 • Wertykulacja i nawożenie trawnika
 • Koszenie trawnika
 • Wykaszanie trawy, samosiejek, chwastów, zarośli
 • Sprzątanie liści i pokosu

Firma ARBOR ma siedzibę w powiecie lublinieckim, zlecenia wykonujemy na terenie całego kraju.

Wycinka topoli o obwodzie 3,9m

Podkategorie